Střední MoravaStřední Morava

Oblíbené (0)MoraviaForYou.cz - Mé zážitky ze Střední Moravy


Arcidiecézní muzeum získalo titul Evropské dědictví!

Arcidiecézní muzeum Olomouc získalo jako první v České republice prestižní označení "Evrospké dědictví" (European Heritage Label). Je jedním z devíti evropských pamětihodností, které v letošním roce obdržely titul oslavující společné evropské ideály, hodnoty a historii. Experti tak ocenili jeho jedinečnost spočívající v rozsahu výstavních prostor, bohatství sbírek i záměru prezentovat příběhy, které vypovídají o společně sdílených dějinách.

Cílem označení Evropské dědictví není jen ochrana pamětihodností, ale také zdůraznění jejich celoevropského rozměru a podpora vzdělávacích a propagačních aktivit. Arcidiecézní muzeum pořádá umělecké a kulturní programy, kromě výstav organizuje komentované prohlídky, besedy, festivaly, workshopy, semináře a konference, a propojuje tak kulturní a uměleckou rovinu se životem muzejní instituce. Silnou stránkou muzea je nejen jedinečnost jeho sbírek, vyprávějících příběh o téměř tisícileté duchovní kultuře olomoucké arcidiecéze, ale také bohatá historie daná jeho umístěním v areálu olomouckého hradu.

Označení Evropské dědictví přitom není pro Arcidiecézní muzeum prvním významným evropským oceněním. V roce 2008 bylo za výjimečnou kvalitu muzea i sbírek nominováno na titul Evropské muzeum roku. O rok později získalo nejvýznamnější mezinárodní ocenění v oblasti památkové péče - cenu Evropské unie pro kulturní dědictví Europa Nostra.

Jediným nositelem označení Evropské dědictví v ČR bude Arcidiecézní muzeum ještě minimálně dva roky. Další kolo udílení titulů se bude konat až v roce 2017.

http://www.olmuart.cz